sv

2 yıllık üniversite ile 4 yıllık üniversite arasındaki fark nedir?

avatar

okurrguncesi

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Önlisans Lisans Farkı Nedir?

Genel olarak farklarını anlatacak olursak daha az eğitim isteyen, teorisi değil pratiği önemli meslekler önlisans meslekleridir. Tekniker, emlak yöneticisi, anestezi, antrenörlük gibi alanlar önlisans programı olarak adlandırılmaktadır. Daha kolay ve kısa sürede iş bulmak isteyen adaylar genellikle önlisans okumayı tercih etmektedir. Önlisans KPSS ve lisans KPSS arasında da önemli farklar mevcuttur, puan türleri, soru tipleri, atama için açılan kadro sayısı tamamıyla farklıdır.

Önlisans okuyup tekrar Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) hazırlığı yapmadan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile bitirdiğiniz bölümle ilgili lisans programına geçiş hakkına sahipsiniz. Örneğin pazarlama mezunusunuz DGS ile işletmeye geçiş yapabilirsiniz. Aynı şekilde adalet mezunuysanız hukuk fakültesine, teknikerseniz mühendisliğe geçiş yapma hakkınız mevcuttur.

Üniversite taban puanlarını incelediğimizde önlisans taban puanları ile lisans taban puanları arasında kıyas yaptığımızda önlisans puanlarının daha düşük olduğunu görebilirsiniz. Yani bir önlisans programına yerleşmek nispeten daha kolaydır. Her iki programı da devlet üniversitesinde veya özel üniversitede okumanızın önünde herhangi bir engel yoktur. Bazı iki yıllık bölümler kolay iş bulması nedeniyle lisanstan daha avantajlıdır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli