sv

Başkalarının Hayatı

avatar

_1okur

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

#okudumbitti 6/10
Kitapta konuşmalar akıcı bir şekilde ilerlerken bazen nefes almak için bırakmak isteyebilirsiniz. Aslında kitap hepimizin başına gelmesini istediğimiz bir olayı anlatıyor bizlere.
Sizde Üç kuşağın yaptıkları her olayı bütün dürüstlüğüyle aktarmasını istemez miydiniz ? Babalar oğullarına doğru bildikleri hayatı yaşatmaya çalışırlar bundan sıkılan ve bunu istemeyen baba adayı oğlu olduğunda onun istediği ve yaşadıkları doğrultusunda doğruluğuna yürekten inandığı hayalhane hayatını oğluna diretir. Benzer hayatlar silsilesi geçip gider. Üç kuşaktan çok daha fazlasına. Zannımca dünya düzeni kuruldu kurulalı her baba evladına.. Kitabın içinde çok fazla önde olmamakla birlikte yüreğimi burkan Duru Kadın. Aslında sen bütün kadınlardın farkında olmadan. Her kadının korktuğu belki de sen gibi farkında olmadan yaşadığı bir hayatı sundun benim önüme. Ben ne Şerifali’ye nede Bekir Sami Efe’ye üzüldüm. Benim en çok canım sana yandı. Bir sana birde Feriştah Hanıma.
Her kadın korkar biliyorsun. Sana bakan bir adamın sende başkasını hayal etmesinden ve başkasını hep sevmesinden. İnsan gördüğüyle savaşır belki ama hayalde ki. Ona bir çare düşünülmemiştir henüz Duru Kadın. Sana ne kadar üzüldüysem içimde haksızlık yapma dürtüsüyle birlikte hayır hayır kesinlikle Şerifali’ye kızdım. İster kadınlık gururu de ya da ne istersen öyle söyle. Kızdım.
Kitabı okurken keyif aldığım söylenebilir. Fakat içerisinde ara ara yer alan siyasi yazıları okumayı istemezdim. Yazar belki anlattığı döneme ait bilgiler vermek adına böyle bir yazı eklemiş olabilir ama ben bunları okurken rahatsız oldum. Akıcılığı engellemiş gibi geldi.
Yine de güzel bir kitap, kitaplığınızda yer verin .

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli