sv

Bir Kadının Hayatından Yirmi Dört Saat

avatar

zezevebulut

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bu kitabın konusuda;

Riviera sahilinde küçük bir pansiyonda kalan bir burjuva sınıfından insanların bulunduğu bir ortamda kalırken birgün olağanüstü bir skandal yaşanıyor. Öğle trenle saat on iki yirmidört bir Fransız genç otele gelir ve denize bakan bir oda kiralar. Bu gencin otele gelişinden iki saat sonra şişman, keyfine düşkün olan Lyonlu fabrikatorün iki yaşındaki Anette ve ön üç yaşındaki Blanche isimli kızlarıyla tenis oynamaya başlar. Kızların anneleri Madame Henriette ilginç bir şekilde tebessümle onları izler. Daha sonra Madame Henriette her akşam sahilde yaptığı gezintiden dönmemiş olması hasebiyle başına kötü bir geldiği düşünülerek eşi ve herkes onu aramaya başlar. Daha sonra kadının odasında eşine bıraktığı bir mektup bulunur. Kadın eşini ve iki çocuğunu yeni gelen Fransız bir adam için terkettiği ortaya çıkar. Herkes kadını suçlarken asıl kahramanımız kadını haklı görür. Bu tavrı Mrs. C. ‘nin ilgisini çeker. Kadın otelden ayrılma kararı aldığı birgün Mrs. C kadına kendi hayatının yirmi dört saatinden bir anıyı paylaşmak ister…

Yazar kumarhane ve orada oynanan oyunları el çabukluğunu vs öyle güzel betimlemiş ki sanki o olayın içindeymişsiniz kendi gözünüzle görmüşsünüz gibi bir anlatım sergilemiş. İlk başta kitabı tam kavrayamazsam da sonunda asıl anlatılmak istenileni fark ettim. Mutlaka çoğunuz biliyor olsa da son olarak size yazarı kısaca tanıtmak istiyorum.

Stefan Zweig, 1881’de Viyana’da dünyaya geldi. Avrupa’da iyi bir eğitim gördü. 1. Dünya Savaşı sırasında İsviçre’de ikamet etti. Savaş sonrasında ilk evliliğini Frederike von Winternit’le yaptı. 1934’de Nazi baskısı nedeniyle ülkesini terk etti. 1939’da ikinci evliliğini Lotte Altman’la yaptı. Sonra New York’a ardından da Brezilya’ya gitti ve buraya yerleşti. 1942’de intihar etti. Çeşitli sebepler söylense de bu intiharın asıl sebebi hiç bilinmedi.

10/10

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli