sv

Dalgalar

avatar

pissicik

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Virginia Woolf’un ilk okuduğum eseri Dalgalar oldu. Zor bir eserdi ama güzeldi.

Yazarın kalemini ve yarattığı atmosferi daha iyi anlamak için farklı bir eseri okunabilir aslında. Ben direk hem farklı hemde melankolik ve depresif olan eserinden başladım.

Paragraflar arasında bir bütünlük yok, zaten yazarsa yazıma başlarken farklı bir anlatım yolunu denemeyi seçmiş. Bilinç akışı tekniği ile lirik bir anlatım oluşturulmuş. Evet başarılı da olmuş ama alışkın olmayan biri için karmaşık gelebiliyor.

Geçtiğimiz hafta okuduğum farklı bir eserde de benzer bir durum hakimdi o sebeple boşluğa düşmedim.

Altı yakın arkadaşın çocukluk, gençlik, orta yaş dönemlerinde yaşadıkları, hayata bakışları, beklentileri ve birbirleriyle olan ilişkileri anlatılmış.

Evet dediğim gibi anlatımda kesin bir bütünlük yok, karmaşık ve şimdi nasıl geldik bu kısma denen geçişler hakim. Zaten yazarın amacı da tam olarak bu, bilinç akışı tekniği ile bütünlük olmadan bütünlük kazandırmak.

Kült bir eser ve kolay okunan bir yapısı yok. Yinede okunması gereken bir eser. Yazıldığı döneme göre her karakterin hissettiği dönem farklıydı.

Ana özü kavrayışla kolay okunan bir kitap olabilir. Bu sebeple herkesin tercih edeceği veya okumanın kolay olup olmayacağını söylemek zor. Yine de okumanızı öneririm. Kısaca özet yapacak olursak dün veya yarın yok, direk bugün akışında ilerliyor kitap.

Okurken Paragraflar birbirine bağlamaya çalışmak yerine hepsini ayrı ayrı bir anlatım olarak düşünerek ilerlemek koaky bir okuma yolu olabilir.

Evet depresif bir yaşanmışlık ve anlatım var fakat ben yine de sevdiğimi söyleyebilirim.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli