sv

Fransız Kafka Dönüşüm

avatar

zezevebulut

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

#arkakapakyazısı @panamayayincilik 🌼🌼🌼
“Gregor Samsat, bir sabah, huzursuz edici rüyalarından uyandığında, devasa bir böceğe dönüşmüş olarak kendini yatağında buldu. Bir zırh kadar sert sırtının üzerine uzanmış, öylece duruyordu. Kafasını biraz kaldırıp baktığında, kahverengi bir kubbeyi andıran, boğum boğum olmuş ve tıpkı sırtı gibi sertleşmiş karnını gördü. Üzerindeki battaniye ha düşmüş ha düşecek gibiydi. Devasa vücuduyla kıyaslandığında acıncacak derecede ince olan çok sayıda bacak, gözlerinin önünde umutsuzca çırpınıyordu.

Bakışlarını pencere yönüne çevirdi. Kasvetli hava (metal pencere pervazına çarpan yağmur damlalarının sesini duyabiliyordu.) Gregor’u melankolik bir ruh hali içerisine sokmuştu. “Neden uyumaya devam edip tüm bu saçmalığa bir son vermiyorum,” diye düşündü. Ama bu son derece mantıksız bir düşünceydi, zira o hep sağ yanının üstünde uyurdu ve içerisinde bulunduğu durum göz önüne alınacak olursa, kendini döndürebilmesi pek mümkün gözükmüyordu. Sağa dönmeyi ne kadar denerse denesin kendini hep aynı sırtüstü pozisyonda buluyordu. Herhalde gözlerini kapayıp (böylece kımıl kımıl hareket eden bacaklarını görmek zorunda kalmayacaktı) yüz kere denemiş olmalıydı. Ve yan tarafında daha önce hiç hissetmediği hafif sızı hissettiğinde daha fazla denememeye karar verdi.”
🌸🌸🌸
Benim bu ilk Franz Kafka kitabı okuyuşum. Kendisi ile ilk kez bu kitap sayesinde tanışmış oldum.

Normalde böceklerden hiç haz etmeyen ben bu kitapla Gregor’a üzülür halde geldim. Ve son yerinde yürek burkan bir sahne ile veda etmesine göz yummak zorunda kaldım. Kitap hakkında söylenecek pek bir şey kalmadı aslında. Zaten arka kapak yazısı konuyu yeterince belli eder halde.
Eee böceklere biraz saygı canım. 😊
🌿🌿🌿
10/7

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli