sv

İNCİ-JOHN STEINBECK

avatar

howimetmybooksss

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kitap yorumu:

Salinas ‘ta deniz kıyısında ki bir saz evde Kino ve ailesi yaşamaktadır. Bu ailenin ilk çocukları bilinmeyen bir hastalıktan dolayı öldüğünden ikinci çocukları onlar için bir umut niteliğindedir. Fakat bir sabah çocuklarının bir akrep tarafından sokulması durumları değiştirecektir. Oğullarını tedavi ettirmek için şehre inmeleriyle başlayan bu macera onlara birçok ders verecektir. İnsanoğlunun aç gözlülüğü ve paraya olan açlığı… Şehirdeki doktor fakirliklerinden dolayı bebeği tedavi etmez ve bu durum da Kino’ nun kayığıyla inci avına çıkmasına vesile olur. Çıktığı avda o güne kadar ki en büyük incilerden birini bulur .Fakat inci onlara sadece uğursuzluk getirir. O inciden kurtulana kadar peşlerini bırakmayacak bir uğursuzluk, hatta en sonunda kendi çocuklarının ölümüyle son bulacak bir uğursuzluk…

İnsanoğlunun doyumsuzluğunu, merhametsizliğini etkileyici bir üslupla gözler önüne seren bir eserdi. John Steinbeck ’in okuduğum ilk eseriydi. Yazarın kalemine pek aşina olmasa olmasam da bende çok güzel etkiler bıraktı. Ve yazarın diliyle hiç tanışmadıysanız bu kitap başlamak için en iyisi. Yazarın her kitabı benim için farklı anlamlar içerse de ilkler her zaman özeldir.

55

Alıntı:

Bir şeyi çok istemek, ölesiye istemek doğru değildi; şansın geri tepmesine yol açardı. İnsan dileğinin gerçekleşmesini ister kuşkusuz, bu nedenle de Tanrı’ya ya da tanrılara yakarır; ne var ki ölçüyü kaçırmamalı, onlara karşı saygılı ve anlayışlı olmalı, diye düşünüyordu Juana.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli