sv

KUM GİBİ

avatar

zezevebulut

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

“Sabaha çıkacağımızı bilmediğimiz halde çalar saati kurup uyumaktır umut.”

Merhabalar, şimdi sizlere Anadolu’nun bağrından esen bir kitap ile geldim. Kitabın konusu; Diyarbakır’lı gençlerin orada bulunan savaş, terör vs’den uzaklaşmak isteyip Alanya’ya çalışmaya gelen hemşehirlilerin güzel bir öyküsünü barındırıyor. Oranın lehçesine sahip olan yağız delikanlı Dara’nın da bir hayali vardır. Burada yabancı bir kız bulup onunla evlenip yurtdışında yaşamaktır. Ailesini, köyünü, memleketini geride bırakan Dara kuzenlerininde bulunduğu sahil kenarında bir işletmede hemşehirlileriyle birlikte çalışmaya başlar. Utangaç Dara’mız çalışkan efendi bir kişiliğe sahiptir. Meryem’inde ondan arta kalır yani yok.

(arkakapakyazısı)

Bir tarafta Delikli Dağ’ın gazabından kaçan Dara, diğer tarafta her şeye rağmen düşlerinden caymayan Meryem…

Onları çaresizlikler içinde bırakan kültürleri, coğrafyaları ve yaşamın bilinmezlikleri oldu. Ne var ki aynı çaresizlik, bir gün en güçlü ümitleri olarak çıkacaktı karşılarına ve felakete sürüklenen yaşamları ‘Bitti!’ dedikleri yerde umulmadık şekilde yeniden yazılmaya başlayacaktı.

Kitap bu tarzda okuduğum ilk eserlerden biriydi. Kitabın kapağı başka çok huzur verici bence. Hem mavi hemde deniz var… Doğunun zorluklarını ve içtenliklerini bir kez daha göz önüne sunan yazarımızı tebrik ediyorum. Anadolu insanın ne kadar ehemmiyet arz ettiğini bir kez daha öğrenmiş olduk bu kitapta. Ben severek okudum ve eğlenceli olduğunu düşündüğüm bir kitap oldu. Özelliklede ilk 13 sayfa sizi direk kitaba bağlıyor diyebilirim. Daha sonra komik bulduğum birçok yazı vardı ki, bunlardan biride “Suyun dibi kum gibi karı kaynar der durur herkes! Elbet biri de bana düşer.” dediği Dara’nın kendi iç sesiydi. Sizlerede tavsiye ediyorum. Kitabı okurken sizlerde Ahmet Kaya’nın ‘Kum Gibi’ isimli şarkısını dinlemeden geçmeyin derim.

Alıntılar;

“Bir hayalin gerçekleşme ihtimalini düşlemek o hayalin gerçekleşmesinden daha keyif verici.”

“Gerçekleşmemiş hayaller bizi hayata bağlar.”

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli