sv

Oğuz Atay

avatar

kitapgraf

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün


Oğuz Atay, Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde 12 Ekim 1934 yılında Dünya’ya gelmiştir. Türk romanı , öykü ve oyun yazarıdır.
Babası Cemil Atay ağır ceza yargıcıdır . Aynı zamanda Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu vekilidir. Annesi ise Muazzez Atay’dır . İlk ve ortaokulu Ankara’da okumuştur. 1957’de İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun olmuştur. İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi -şimdiki adı ile Yıldız Teknik Üniversitesi- İnşaat Bölümü’nde öğretim üyesi oldu. 1975’te doçentlik yapan Oğuz Atay, Topografya adlı bir de meslek konulu kitap yazdı. Atay, Tutunamayanlar’ın 1971-1972 ‘de yayınlamıştır. Bu roman sonrası ilgi odağı olmuş ve bu romanıyla 1970 TRT Roman Ödülü’nü kazanmıştır. Atay’ın ikinci eseri Tehlikeli Oyunlar da Tutunamayanlar kadar kaliteli bir eserdir. Hikâyelerini Korkuyu Beklerken başlığı altında toplayan Atay, 1911-1967 yılları arasında yaşamış Prof. Mustafa İnan’ın hayatı konu eden Bir Bilim Adamının Romanı’nı 1975 yılında yayımlamıştır. 1973 yılında yayımlanan Oyunlarla Yaşayanlar adlı oyunu Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenmiştir. Atay, beyninde çıkan bir tümör nedeniyle büyük projesi “Türkiye’nin Ruhu”nu yazamadan 13 Aralık 1977’de, İstanbul’da hayatını kaybetmiştir. Edirnekapı Sakızağacı Mezarlığı’na defnedildi.Öldükten sonra 1987’de Günlük, 1998’de ise Eylembilim adlı kitapları yayımlanmıştır.

Sağlığında hiçbir kitabı ikinci baskı bile yapamayan Atay’ın kitapları ölümünden sonra büyük ilgi gördü ve çok basıldı. Oğuz Atay’ı postmodernist roman kategorisinde eser veren ilk yazar yapmıştır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli