sv

Oyunlarla Yaşayanlar | Oğuz Atay

avatar

okuyanbiryazar_

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Oğuz Atay benim için apayrı bir yere sahip. Tutunamayanlar ile tanıdım kendisini. Lisenin son yılında çok ilgimi çekmişti. Post-modernizm akımını da Oğuz Atay sayesinde keşfedip sevdim. Öyle ki kitabımı bile post-modernizm akımıyla yazdım ve doyamadım. Ne var ki yeterince iyi olsaydım bütün kitaplarımı bu akımla yazardım.

Şimdilik 4 kitabını bitirdim. Geriye üç kitap kaldı. Hiç bitirmek istemiyorum onları. Çünkü biliyorum ki bitirdiğimde büyük bir boşluğa düşeceğim. O boşluktan da hiç çıkamayacağım. Her kelimede bir Oğuz Atay benzerliği arayacağım ama hiçbiri onun yerini tutamayacak. Belki okuduğunuzda deli olduğumu düşüneceksiniz ama gerçekten âşığıyım ben bu adamın. Kelimelerini okurken kalbime öyle bir işliyor ki her kitabın sonunda ağlayacakmış gibi oluyorum.

Oyunlarla Yaşayanlar, bir tiyatro eseri. Gerek konusuyla gerek de yazarın ironileriyle bu kitap da paha biçilemezdi. Tanzimat döneminin ardından sürekli olarak değişen devrimleri eleştiren ve bu devrimlerin her değişmesinde oluşan bunalımı ustaca ironileriyle okuyucuya aktarmış Oğuz Atay. Okurken gülmeden duramıyorsunuz. Bir şekilde yüzünüzü gülümsetiyor. Fakat sadece yüzünüzü gülümsetmekle kalmayıp aynı zamanda o dönemde yaşanan durumu da düşünüyorsunuz.

Yazar aynı zamanda kitapta başka şeylerin eleştirisini de yapmış. Mesela fakirlere üzüldüğünü, ülkede fakirliğin kalmaması gerektiğini söyleyen zenginlerin içkilerini yudumlayarak keyif çatmaları eleştirilen hususlardan biridir. Bunun yanı sıra da sanatın artık insanlar tarafından umursanmadığını, çizgi bile çekemeyen bir kimsenin ressam olarak kabul edildiğini de vurgulamıştır. Yani kısaca günümüzdeki “sanat algısı” o zaman da hüküm sürmüş, sanat anlayışı çok daha farklı boyutlarla karşılanmıştır.

Oğuz Atay’ın ne kadar kitabını okusam da hiçbiri Tutunamayanlar kadar etkilemedi beni. Hepsi çok güzel, hiçbirine kötü diyemiyorum ama Tutunamayanlar bende hep bir adım önde. Eğer kendinizi Tutunamayanlar’ı okuyacak kadar hazır hissetmiyorsanız kesinlikle Oyunlarla Yaşayanlar ile Oğuz Atay okumaya başlamanızı öneririm. Çünkü bu kitabında diğer 3 kitabında olduğu gibi (Tutunamayanlar, Tehlikeli Oyunlar, Korkuyu Beklerken) post-modernizmin ağır üslubu yok. Eğlenerek okuyabileceğiniz bir Oğuz Atay eseri diyebilirim.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
kitap.delisii16
 • kitap.delisii169 ay önce
 • Okumaktan korktuğum bir yazar çünkü seveni de var sevmeyeni de… Bir vakit ben de okuyacağım ama 🙂 Güzel bir inceleme olmuş canım