sv

Savaş ve Barış

avatar

_1okur

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

“Savaş ve Barış” nedir? Bir roman değil, bir manzume de değil, bir vakayiname hiç değil. “Savaş ve Barış”ın biçimi yazarın ifade etmek istediği ve elinden geldiğince ifade ettiği şeydir.

Eser için kitabın başında Savaş ve Barış Hakkında Birkaç Söz adı altında yazan bu kısımda bizi ilk olarak bu sözler karşılıyor. Peşinden de “O dönemin baskın karakterinin kargaşa olduğu sonucuna varmak, bir tepenin ardında durduğu için sadece ağaçların üstlerini gören bir kişinin, baktığı bölgede ağaçtan başka bir şey olmadığı sonucuna varması kadar yanlıştır. O dönemin de (her tarih kesitinde olduğu gibi) en üst çevrenin diğer toplum kesimleriyle arasındaki geniş uçurumun, egemen olan felsefenin, eğitim özelliklerinin, Fransızca kullanma alışkanlığının vs. doğurduğu bir karakteri olduğunu ve elinden geldiğince yansıtmaya çalıştığının bu karakterler olduğunu anlatıyor.

Romanda çok fazla karakter görüyoruz. Yazar bu karakterlerin isimleri için “ Benim bulduğum isimlerin gerçekten yaşamış kişilerle benzerlikleri, herhangi birinde, şu ya da bu gerçek kişiyi betimlemek istediğim zannını doğurmuşsa buna gerçekten çok üzülürüm” demiş ve karakterlerin hepsini romana dantel gibi işlemiştir.

Kitabın ciltlerinin çok kalın olmasına ek olarak Tolstoy’un okunması zor olarak bilinen bir yazar olması ve Rus edebiyatının ağdalı dili ve uzun betimlemeleriyle bilinmesi kitaba karşı bir ön yargı oluşturup okunmasının önüne geçebilir fakat lütfen buna izin vermeyin. Çünkü karakterler o kadar keyifli ve kitap o kadar akıcı ki elinize almanızla bitirmeniz bir oluyor.

Kitapta Tolstoy’un felsefi düşünce, politik ve sosyalik çıkarımlarıyla sık sık karşılaşıyoruz. Eser yalnızca bir dünya klasiği değil aynı zamanda çok başarılı bir tarihi, felsefi ve politik bir roman olma özelliği taşıyor.

Konu olarak Napolyon’un 1802 yılında Rusya’yı işgalinden başlayıp, 1812 yılında Fransızların geri çekilmesiyle devam eden ve akabinde 1820’de Rusya’da ki gelişmeleri anlatan tarihi bir roman.

İş Bankası Kültür Yayınlarına ait olan ciltli ve özel baskı bu romanın ikinci cildi de elimde fakat okumak için araya biraz zaman girmesini istiyorum. İçinde tereddüt yaşayan her okur için muhakkak okunması gereken bir eser olduğunu yine son olarak belirtmeliyim.

Kitap kokulu günler dilerim.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli