sv

Siddhartha

avatar

Bibliyophile

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Herkese sıcak bir Temmuz gününden merhaba dostlar. Umarım keyifler yerindedir. Bugün sizlere çok özel bir yolculuktan söz etmek istiyorum. Ama önce karar verelim, yolculuğa çıkmak mı, yolda olmak mı yoksa hedefe varmak mı daha çok mutlu eder sizleri? Ben şahsen yolda olmayı daha çok seviyorum. Hayatımın her döneminde vardığım hedefleri hep kısa süreli duraklar olarak kabul edip tekrar düştüm yollara. Bir noktada kalıp da kök salamıyorum. İleride belki o da olur, iyice yaşlandığımda  ama şimdilik hep bir devinim halinde olmak iyi geliyor.

Bu ön düşünmeden sonra kitabımıza geçelim. Kitapta Doğu mistisiszmi ve sembolik ögeler çokça var. Konu itibariyle bu bir yolculuk kitabı aslında. Ama insanın içine bir yolculuk, kendi BEN’ine. Karakterimiz Siddharta’nın kendi BEN’ine varmak için çıktığı bu yolda başından geçenler anlatılıyor. Ormanın içindeki Samana’larla başlıyor yolculuğuna, OM çekiyor, meditasyon yapıyor, oruç tutuyor, dünyevi her türlü zevkten vaz geçiyor ama görüyor ki yanlış yolda. Bu öğretiden işine yarayanı, sabır ve sakinliği heybesine koyup devam ediyor. Bu sefer karşısına ışıltılı şehir yaşamı, güzel kadınlar, bol para, güzel giysiler yani tüm dünyevi zevkler çıkıyor. Bunlardan da nasibini alıyor Siddharta. Ama aradığı bu da değil. Yoluna devam ediyor. Bir nehir kıyısında tanıştığı bir kayıkçıyla arkadaş oluyor. Ömrünün sonuna kadar arayışta olduğu şeyi bu bilge kayıkçıdan ve her gün üzerinden geçtikleri nehirden öğreniyor. Nehri dinlemeyi öğreniyor kayıkçıdan. Nasıl da aktığını, hem suyun gözünde hem de okyanusun ağzında olabildiğini. Her seferinde nasıl da değiştiği bilgeliğine eriyor en sonunda. Evet evet bu Hint masalında karşımıza çıkıyor Herakleitos ve o muhteşem öğretisi “aynı nehirde iki kere yıkanılmaz” Yaşam da nehir gibi akmakta, BEN de günden güne değişmekte iken onu bulmak, ona sahip olup onu korumak ne kadar mümkündür?

Sizi düşüncelere boğacak, düşüncelerde boğulmayı sevdirecek, üzerine uzun uzun konuşmak isteyeceğiniz bu kitabı okuyun dostlar. Ben çok sevdim

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli