sv

Sokratesin Savunması

avatar

_1okur

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

#okudumbitti 9/10 ✰

Kitabı bir öneri ve tavsiye üzerine almadım. Alışveriş yaparken önüme çıktı ve merak ettiğim için alıp daha sonra cesaret edip okuyamamıştım. Kitabın beni sıkacağını ve kendini okutmayacağını düşünmüştüm.
Ya-nıl-mı-şım!
O kadar çok alıntı yaptım ki kitaptan paylaşmak istediğim başka şeyleri paylaşamadım. Çünkü içeriğini belli edebilirdim. Zaten post-it bitirdim 🙂 Kitap üç bölümden ve bir Sonnot’lardan oluşuyor.
Birinci bölümde Sokrates’in Euthyphron ile arasında geçen konuşmaları okuyoruz. İkinci bölümdeyse Sokrates’in kendini suçlayanlara karşı yapmış olduğu savunmasını dinliyoruz. En son bölümümüzde ise Sokrates’in sevenlerinin ona karşı olan sorularıyla karşılaşıyoruz.
Benim kitapta genel anlamda en beğendiğim olay şuydu; Sokrates herkesin tezini çürütüyor. Hem de kendi kurdukları cümlelerle.
Ve yaşadığı her anın son damlasına kadar savunduklarının peşini ve gerçekliğini bırakmıyor. Bu kitabı kesinlikle (felsefeyi sevenler önde olmak üzere) okumalısınız.
Eklemem gereken ek bir şeyde; iyi olan, kalbi güzel olan, erdemli yaşayan ve yaşamak isteyen herkesi hep kendi elimizle itiyor ve başbaşa kalmayı seviyoruz. Böyle insanların aramızdan çıkmasından korkuyoruz en çokta. Bizi cehalet korkutması gerekirken biz hep bilenden ve bilmek isteyenden korkuyoruz.
Nicelerini yitirdi insanoğlu, yitirmekten korkmadan.
Kitabı ben çok beğenerek okudum, sizde okuyun olur mu 🙂

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli