sv

Son Tanık

avatar

pissicik

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Glenn Meade ile 2 yıl önce İzmir fuarında kısa da sohbet etmiştik. Kar Kurdu kitabını imzalıtırken bir kitabını tavsiye etmesini istemiştim, o hiç düşünmeden Son Tanık kitabını imzalamıştı ve özel bir nedeni olmadığını düşünmüştüm.

Şimdi okuyunca bir nedeni olduğunu anladım. Benim kökenimin bir kısmı Bosna’lı savaş yıllarının ne kadarını gördüler bilmiyorum. Kuşak gereği hiç tanışmadık ve kimse de anlatmadı.

Kitapta geçen hikaye savaşı görmüş, Şeytan Tepesi (tecavüz kampı) yaşayıp tek hayatta kalan bir kadının gerçek öyküsünü anlatıyor.

Polisiye olarak geçse de bir vahşet, bir dram ve tarifi olmayan koca bir acının öyküsü. O yıllarda maruz kalmak zorunda kaldığı ve her gece çığlıklar ile uykuya dalan bir çocuğun anıları ve 2.kez çıkan savaşın ardından yazılmış bir kitap.

Her satırı vahşeti gözler önüne sererken çocukluğunu ve tüm yıllarını o izlerle yaşamak zorunda kalmış bir kadının yaralarına dokundum. Anlatmaya kalksam kelimeler az kalır.

Kitapta Carla olarak geçiyor ismi ve okuduğum tüm satırlar da yüreğim parçalandı. Birde o anları yaşayıp tanık olduğunu düşünürsek feci bir öyküydü.

Katliamların, zulümlerin ardından arkalarında tanık bırakmak istemeyen canilerin, peşlerine düşenleri yıllar geçmesine rağmen acımasızca nasıl katlettiklerini ve Carla’nın küçük kardeşine verdiği sözü tutmak için hayatı uğruna verdiği azmi okurken takdir etmemek içten bile değil.

Carla değilde ben yaşadım, o canileri ben aradım sanki. Her satırı ayrı dramdı. Yüreğin kaldırması da değil. O dönemleri, güç ve iktidar uğruna masumlara bu denli acımasız davranan o katil ruhluların bazısı hala hayatta belki de, onlar olmasa da kitapta geçen kişilerin sonları bir nebze oh dedirtiyor. Geçmişini ve geçmişine mal olan canileri ararken ki kısım polisiye kısmı ama her mezar açılışı ve Carla ile dna eşleşmesi yapılması kamp zamanlarında yaşamaları şart koşulan kısımlar vahşetin dramıyla dolu.

Bu soy kırımı bir çok kişi yaşadı, çoğu öldürüldü, çoğu kurtulmasına rağmen ölüme koştu. Onların anısına bizlere o dönemi çok güzel anlatmış yazar. Resmen her anı hissettim.

Tavsiye listemin en başında yerini aldı. Gerçeklerle karşı karşıya gelmek zor gelebilir belki ama okuyun. Susturulan hayatlara bu kadarını borçluyuz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli