sv

Stefan Zweıg -Amok Koşucusu

avatar

minionbirblog

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

𝓢𝓮𝓵𝓪𝓶𝓶𝓶
Stefan Zweig’ın, kitaplarında insanının ruh halini çok güzel tasvir ettiği her okuyucusu tarafından bilinir. Ben bunu en çok bu kitapta hissettim. Genel olarak okuduğum zweig kitaplarının tümünü sevmiştim ama bu kitapla aramdaki bağ daha farklı oldu. Okuyup okuyup da sıkılmayacağım kitaplar listesine girdi. Kitabı okurken aslında doktoru dinleyen karakterin yerinde olmayı isterdim. Olayları anlatıcı tarafından dinliyor olmak, o duyguları onunla yaşıyor olmak isterdim belki kitabın geçti mekan ve zamandan da olabilir bu isteğim
Ve Unutmadan bir şey de itiraf etmek istiyorum. Kitap isminden dolayı kapağındaki kadını bir atlet ve zaferi yaşayan bir kadın olarak hayal etmiştim. Aslında kitap ismi çok farklı bir şeyi ifade ediyormuş bunu kitabın tam ortasında öğreneceksiniz. Spoiler olmaması için yazmıyorum.

𝓚𝓸𝓷𝓾:
Amok Koşucusu doktor olarak yardıma ihtiyaç duyan bir insana el uzatmanın vicdani yükümlülüğüyle kendi karmaşık duyguları arasında sıkışıp kalan bir adamın hikâyesidir. Hollanda Doğu Hint Adaları’nda görev yapan bir doktor, dara düşüp kendisine başvuran çok zengin bir kadının “yardım” talebini geri çevirir. Zira kadının mağrur ve hesapçı tavrı karşısında büyük bir öfkeye kapılmış, gururuna yenik düşmüştür. Ancak söz konusu olan insan hayatıdır. Kısa süre içinde pişmanlığın pençesine düşer. Kadına yardım etmeyi saplantı haline getiren doktor, Malezya halkında rastlanan bir nevi öldürücü delilik olan hummanın, amokun etkisi altına girer.

𝑨𝒍ı𝒏𝒕ı :

Size içimi açtığım ve duygularımı önünüzde sergilediğim için kendimi daha iyi hissettiğimi sanmayın sakın. Hayatım paramparça ve hiç kimse onları yeniden bir araya getiremez.
.
İnsan her şeyini kaybettiğinde, elinde kalan son şey için umutsuzca savaşır..

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli