sv

The 100

avatar

Zenneninkitaplari

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Merhaba sevgili okuyucularım. Sizlere bugün güzel bir serinin ilk iki kitabının yorumu ile geldim. Seri 4 kitaptan oluşuyor. Konusundan da biraz bahsedeyim sizlere. 97 yıl önce nükleer patlama oluyor ve dünyada ki insanlar uzayda yaşamaya başlıyorlar. Dünyadan kaçıp uzayda düzen kuruyorlar. Ve bu düzen katı kuralları da beraberinde getiriyor. Ceza alanlar hapis ediliyor. Hatta idam edilip uzay boşluğuna bırakılanlar var. Yılların geçmesi, dünyanın radyasyondan temizlenip yaşamaya uygun hale gelip gelmediği sorusunu doğurunca, 18 yaşına basmak üzere olan ve 18 yaşında olan genç mahkumlardan 100 kişi dünyaya gönderiliyor. Olay bu şekilde başlıyor. Konusu bile insanın dikkatini çekiyor, merak ettiriyor.

İlk kitaptan yoruma başlayayım. İlk kitap daha çok karakterleri tanımanız ve geçmişleri hakkında bilgi sahibi olmanız için yazılmış gibiydi. Pek olay olmuyor. Yani macera duygusunu hissetmiyorsunuz fakat merakınız kitap boyu diri kalıyor. Yazar olay yaratmamış fakat karakterler merak uyandırıyor. Karakterleri okumak, bölümlerden onların geçmişine gitmek bana keyif verdi. Genel olarak bölümler arası geçişli kitaplardan hoşlanmazdım çünkü kafamı karıştırırdı. Bu kitap tam aksine kafamı karıştırmak yerine beni aydınlattı. Ayrıca kitabın sonunda verilen merak ikinci kitaba sarılmayı sağlayacak cinstendi.

Şimdi de serinin ikinci kitabına geçeyim. İkinci kitabın ismi ; The 100 21.Gün. Serinin ikinci kitabı daha çok olayın olduğu, merak duygusunun bir tık üste çıkarıldığı kitap diyebilirim. Bu kitapta dünyaya gelişlerinin üzerinden geçen 21 gün, alışma evrelerinin geçmesi ve keşifleri derken daha ana olaylara geçiş yapılıyor. Bu yüzden seride ikinci kitabı daha çok sevdim. Çünkü ben biraz daha macera taraftarıyım.

Kısaca bu seri maceramı özetleyecek olursam genel olarak hoşuma gitti. Macera, bilimkurgu severlerin de hoşuna gideceğini düşünüyorum. Unutmadan söyleyeyim kitabın dizisi var. Ben şuan izliyorum ve dizinin kitaptan daha iyi olduğuna karar verdim. Kitabını okuduktan sonra dizi seviyorsanız bir göz atın derim. Seriye şuanlık ara verdim çünkü gözlerim başka kurgu arar oldu. Geriye kalan 2 kitabı da okuyunca sizlerle tekrardan buluşacağım. Hoşçakalın, kitapla kalın.

Birinci kitaba puanım: 4/5

İkinci kitaba puanım: 5/5

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli