sv

Uzaktan Gelen Adam Kitap Yorumu

avatar

minionbirblog

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yapılan hatanın farkına varmak için göz göre göre birinin feda mı edilmesi gerekiyor?

Külhöyük köyünde zor şartlar altında geçimini sağlamaya çalışan bir aile ve bu ailede yaşanan bir olay ile köyün değişimi anlatılıyor.

Olay, Meryem’in Babası Osman Pehlivan  ve Abisi Hasan’ın kararı ile istemediği bir evliliğe mecbur bırakılması ile başlıyor.Annesi Zöhre nine içten içe her ne kadar kızını istemediği biri ile evlendirmek istemese de elinden bir şey gelmiyor.

Meryem’in gönlü ise henüz askerliğini yapmamış olan Çoban Süleyman’dadır.

İstemediği bir evlilikten sonra Meryem, beklenmedik bir hastalığa yakalanıp vefat ediyor. Köyün dönüm noktası da bu olaydan sonra başlıyor. Meryem’in ölümü köyde ağızdan ağza ‘söylentilere’ ve ‘ibret alınması’ gereken bir olay olarak dolaşıyor.

Meryem’in başından bu olaylar geçerken Çoban Süleyman askerdedir, döndüğü zaman Meryem’in ölüm haberini alır ve köyünü terk ederek Konya’ya çalışmaya gider.

Süleyman konya’da hiç beklemediği olaylar yaşarken,köyünde de bir çok durum değişiyor.

Meryem’den sonra hem köy hem de Köy halkının düşüncesi,görüşleri, gelenekleri ve göreneklerinde çok büyük değişimler oluyor.

Kitapta kullanılan köy ağzı benim çok hoşuma gitti. Okurken çok eğlendim ve baya güldüm.

Kitapta çok fazla yazım hatası vardı, bir çok kelime yanlış yazılmıştı umarım bir sonraki basımlarda bu hata düzeltilir.

.

Çocuklar tabiatın en uyumlu çiçekleridir. Asla zarar vermezler.

” Çocuklar da olmasa bazı çiçekler belki açmaz. Çiçeklerin adını değiştirip çocuk koymak lazım. Zaten onlar anneleri için bir çiçek değil midir? Öğretmenlerinin çiçeği, geleceğimizin goncaları değil midir onlar. ”

.

 • Dinimiz cehaleti emretmiyor, aksine okumayı
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli