sv

Yakup Kadri Karaosmanoğlu-Yaban

avatar

petrichorofbooks

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Herkese merhabalar canlarım. Bugün sizlere başlarda sıkıldığım, bu kitap ne zaman bitecek diye kendi kendime söylendiğim ama daha sonra beni büyüsü altına alan keşke bitmeseydi dediğim bir kitap ile karşınızdayım.

Dedim ya başlarda sevmediğim ama ortalara doğru beni içine çeken bir kitaptı. Belki de ana karakterde kendimi gördüğüm içindir bilmiyorum.

Ana karakterimiz olan Ahmet Celal cephede bir kolunu kaybeder ve görevden alınır. Onun yalnız kalmasını istemeyen emir eri Mehmet Ali ise onu kendi köyüne götürmek ister ve yola koyulurlar.

Köye ulaştıklarında köylü Ahmet Celal’i yaban olarak tanımlar. Çünkü Ahmet Celal sabahlara kadar kitap okuyan, her gün kendine bakım yapan, onlara göre tuhaf biridir. Bu yüzden yaban olarak görülür.

Kitap ise Ahmet Celal’in köyde yaşadıklarını kendi ağzından anlatması ile ortaya çıkmıştır. Aşk hayatından, köydeki durumundan bahsetmektedir.

En iyisi ben daha fazla yorum yapmayayım çünkü kitabın içerisinde bir çok güzellik var ve bu güzellikleri okumanızı çok isterim. Şiddetle tavsiye edeceğim bir kitap kesinlikle.

Ben daha fazla konuşmadan sizi alıntıların güzelliğine bırakayım. Kendinize iyi bakın canlarım, hoşça kalın.

☆Geceleri sabahlara kadar okumayayım da ne yapayım? Ben, el ayak çekildikten sonra odamın kapısını sürmeleyip kitaplarımla baş başa kalmak saatini dört gözle beklerim. Çünkü, bu ömrümün bütün hazin sergüzeştini ve yaşadığım anın ağır sıkıntısını unuttuğum tek saattir.

☆Senin yoluna gençliğimi harcadıktan sonra, gene orada, o düşmüş şehirde, senin hasretinle yanan ben değil miyim? İşte geldim.

☆Nuh’un gemisi dolmakta… Bu, dünyanın sonu mu? Her akşam, her akşam, dünyanın sonu geldi sanıyorum, seviniyorum. Fakat…

☆”Ne bu zırhlılardan, ne bu ordudan, ne sokak başlarındaki bu makineli tüfeklerden korkuyorum. Beni, korkutan şey, kendi aramızdaki anlaşmazlıklar, kendi aramızdaki nifaklardır. Bizi asıl bu mahvedecek.”

☆Ben, burada diri diri, bir mezara gömülmüş gibiyim. Hiçbir intihar bu kadar şuurlu, bu kadar iradeli, bu kadar sürekli ve çetin olmamıştır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli